Projekt typowy a pozwolenie na budowę

Projekt typowy a pozwolenie na budowę

Tuż po podjęciu decyzji o budowie własnego domu zastanawiamy się w jakim stylu chcielibyśmy budować i jakie wybrać rozwiązania architektoniczne. Pierwszym niezwykle ważnym etapem jest jednak wybór projektu – tu pojawia się pytanie czy powinniśmy wybrać projekt typowy, czy indywidualny. Niezwykle istotne jest właściwe określenie naszych potrzeb i oczekiwań.

Większości indywidualnych inwestorów (około 70%) decyduje się na wybór projektu typowego ze względu na niższe koszty. Bardziej wymagający inwestorzy( ok. 30%), często bardziej majętni, mający już szczególne upodobania czy preferencje, decydują się na zamówienie u architekta projektu indywidualnego. Kuszące i na pozór niskie ceny projektów typowych zniechęcają do podjęcia rozmów z architektem, dotyczących projektu indywidualnego, który jest dokładnie dostosowany do potrzeb klienta, a co jest najważniejsze cechuje go wiele niepowtarzalnych rozwiązaniach projektowych.

Bez względu na to na jaki projekt ostatecznie zdecydujemy się warto rozpocząć od przeglądania projektów typowych. Pozwoli to nam określić nasze oczekiwania i znaleźć wśród tysięcy projektów ten jedyny projekt gotowy, albo też zwrócić się do architekta ze zleceniem wykonania projektu mając ogólny obraz swoich wymagań. Firmy deweloperskie działają dokładnie tak samo zakupując projekty typowe, architekt adaptujący wykonuje cały projekt zagospodarowania osiedla np. domów jednorodzinnych, wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami. Jest to jednak przedsięwzięcie na większą skalę.

NR 4 Kwiecień 2011

Projekt typowy a pozwolenie na budowę.